- Szczegóły
„Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką” to kierunek studiów przygotowujący przyszłe kadry pracownicze w zakresie organizacji i zarządzania branżą:
- rekreacyjną,
- rozrywkową,
- eventową.
Studia na kierunku „Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką” dają podbudowę do podjęcia pracy zawodowej na własny rachunek oraz/lub pracy w zakresie świadczenia usług związanych z tymi dziedzinami aktywności ludzi, które odnoszą się do szeroko pojętej rekreacji i rozrywki. W szczególności chodzi o możliwość objęcia w przyszłości stanowisk, dla których zakres obowiązków dotyczy udziału w procesach zarządzania przedsiębiorstwami oraz innego typu organizacjami społecznymi i publicznymi, ale także zarządzania projektami, produktami, czy wydarzeniami („eventami”) o charakterze rekreacyjno-rozrywkowym.
Ze względu na interdyscyplinarność kierunku, wiedza i umiejętności oraz kompetencje społeczne nabyte podczas studiów wpisują się w obszary kilku dyscyplin naukowych, jednak szczególną rolę wśród nich pełnią nauki o kulturze fizycznej i te, które tradycyjnie wiążą się z naukami ekonomicznymi oraz naukami o zarządzaniu. One bowiem umożliwią poznanie i zrozumienie mechanizmów ludzkich działań związanych z dokonywaniem, w skali jednostkowej i społecznej, wyborów dotyczących produkcji, wymiany i konsumpcji dóbr oraz usług zaspokajających potrzeby uczestnictwa w rekreacji i rozrywce. Na tym tle – uposażą absolwenta kierunku w umiejętności:
- planowania,
- organizowania,
- przewodzenia,
- kontrolowania procesów związanych z realizacją (w celach komercyjnych lub niekomercyjnych) rozmaitych przedsięwzięć o charakterze rekreacyjnym i rozrywkowym.
Absolwenci kierunku będą przygotowani do prowadzenia własnej działalności gospodarczej oraz do pracy m.in. na stanowiskach menadżerskich w przedsiębiorstwach branży rekreacyjnej i rozrywkowej, takich jak:
- centra sportowe i rekreacyjne,
- centra rozrywki,
- rodzinne parki tematyczne,
- ośrodki wypoczynkowe,
- statki wycieczkowe,
- świetlice i kluby dla dzieci,
- seniorów itd.,
- firmy szkoleniowe oraz związane z branżą MICE,
- organizatorzy i firmy obsługujące imprezy (masowe, okolicznościowe i in.),
- agencje marketingowe i promocyjne,
- resorty SPA&Welness,
- jednostki administracji rządowej i samorządowej,
- organizacje non-profit, fundacje, placówki prowadzące działalność w zakresie czasu wolnego (stowarzyszeniach kultury fizycznej, domach kultury itp.).
Podczas studiów (co jest największym atutem Wydziału Turystyki i Rekreacji) duży nacisk będzie położony na wypracowanie umiejętności organizacyjnych oraz elastyczności w działaniu, co w zarządzaniu firmą jest najważniejsze. Szczegółowe treści przedmiotów zawodowych pozwolą na ukierunkowanie własnych zainteresowań w późniejszej pracy zawodowej.
Przedmioty, realizowane podczas studiów, stanowią atrakcyjną siatkę wzajemnych powiązań wiedzy, umiejętności i kompetencji w zakresie rekreacji i rozrywki, a są nimi m.in.:
• Trening kreatywnego myślenia
• E-rekreacja i wirtualna rozrywka
• Technologie informatyczne i aplikacyjne w rekreacji i rozrywce
• Specjalistyczny, szkoleniowy obóz rekreacyjny
• Coaching
• Organizacja eventów - study tour
• Animacje i prowadzenie imprez rozrywkowych
• Gry i zabawy
• Media relations
• Teoria i praktyka treningu rekreacyjnego itd.
W toku kształcenia szczególny nacisk będzie położony na organizację różnego rodzaju eventów (sportowych, kulturalnych, rozrywkowych czy m.in. imprez okolicznościowych).
Studia kończą się uzyskaniem tytułu licencjata. Program studiów umożliwia zdobycie dodatkowych uprawnień zawodowych na poziomie instruktora rekreacji ruchowej (specjalizacje w zakresie – do wyboru: tenisa ziemnego, fitness ćwiczenia siłowe, pilates, kajakarstwo, wspinaczka skałkowa, tańce integracyjne i zabawy taneczne). Poza tym absolwent może uzyskać certyfikat poświadczający przygotowanie do pracy w zawodzie animatora czasu wolnego. Jednocześnie różnego rodzaju warsztaty (np. prowadzone przez Małopolski Instytut Kultury), czy fakultety realizowane podczas studiów pozwalają uzyskać dodatkowe kwalifikacje. Absolwent będzie przygotowany do kontynuowania nauki na studiach II stopnia.