- Szczegóły
„Turystyka przygodowa” jest kierunkiem interdyscyplinarnym, umiejscowionym w obszarze kształcenia w zakresie nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej a także nauk humanistycznych, społecznych i przyrodniczych. Ta wieloobszarowość wynika ze złożoności zjawiska jakim jest współczesna turystyka, w tym jej aktywne formy. Nasza oferta edukacyjna wychodzi naprzeciw dynamicznie zmieniającym się trendom w turystyce i rekreacji, jest uaktualniana i dostosowywana do zmieniających się potrzeb rynku pracy. Jest pierwszym tego typu kierunkiem w Polsce.
Ogólnym celem kształcenia na studiach pierwszego stopnia na kierunku Turystyka przygodowa o profilu praktycznym jest wykształcenie wysokokwalifikowanych kadr dla potrzeb szeroko rozumianej branży turystycznej poprzez wyposażenie studentów w wiedzę ogólną dotyczącą zjawisk turystyki i rekreacji w szczególności ich form aktywnych i plenerowych oraz umiejętności przygotowania kompleksowej oferty turystycznej i rekreacyjnej przede wszystkim w zakresie aktywnych i plenerowych form turystyki i rekreacji dla różnych grup odbiorców, prowadzenia imprez turystyki przygodowej w wybranych dyscyplinach, prowadzenia własnej działalności gospodarczej świadczącej usługi w zakresie turystyki przygodowej, pracy w przedsiębiorstwach turystycznych, dalszego, samodzielnego pogłębiania wiedzy w zakresie turystyki.
Program studiów obejmuje przedmioty z wielu dziedzin nauki. Podzielono je na pięć bloków: budowa i funkcjonowanie ciała ludzkiego, teoretycznych – w tym społecznych i humanistycznych – podstaw turystyki i rekreacji, geograficznych i przyrodniczych wartości środowiska naturalnego, ekonomii i prawa oraz przedmiotów praktycznych, w ramach których oferowanych jest wiele praktycznych zajęć w realizowanych terenie, w atrakcyjnych miejscach w kraju a także zagranicą, dających możliwość uzyskania dodatkowych uprawnień zawodowych – instruktora rekreacji ruchowej z zakresu: jazdy konnej, narciarstwa zjazdowego, pilates, snowboardingu, wspinaczki skałkowej; instruktora turystyki kwalifikowanej z zakresu: turystyki górskiej, narciarskiej, rowerowej, kajakowej oraz żeglarskiej; pilota wycieczek, operatora sztucznej ściany wspinaczkowej, specjalisty od fotografii podróżniczej i innych.
Absolwent uzyskuje tytuł zawodowy licencjata. Oprócz tego w trakcie studiów po pomyślnie zdanych egzaminach może posiąść dodatkowe uprawnienia zawodowe potwierdzone certyfikatem w zakresie specjalizacji instruktorskich wymienionych wyżej.