- Szczegóły
Kierunek „turystyka i rekreacja”, realizowany w ramach studiów drugiego stopnia, zajmuje szczególne miejsce w ofercie dydaktycznej Wydziału Turystyki i Rekreacji krakowskiej Akademii Kultury Fizycznej. Jest on bowiem naturalną propozycją kształcenia dla osób, które ukończyły studia pierwszego stopnia (licencjackie lub inżynierskie) lub studia jednolite magisterskie, w ramach których uzyskały już pewną wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne odnoszące się do uwarunkowań biomedycznych, psychologicznych, społeczno-kulturowych, przyrodniczych, gospodarczych i prawnych podejmowania aktywności turystycznej i rekreacyjnej – ale chcą się w tym zakresie aktywnie i znacząco rozwinąć.
Prezentowany tu kierunek jest w podstawowym zakresie – z uwagi na profil oraz specyfikę Uczelni – ulokowany w obszarze „nauk medycznych, nauk o zdrowiu i nauk o kulturze fizycznej”. Realizowana w związku z tym od lat, z powodzeniem, koncepcja kształcenia koncentruje się wokół człowieka, jako podmiotu zgłaszającego i zaspokajającego rozliczne potrzeby i pragnienia ujawniające się zwłaszcza w czasie wolnym, poprzez podejmowanie rozmaitych form aktywności turystyczno-rekreacyjnej. Z uwagi jednak na w istocie interdyscyplinarny charakter tytułowych zjawisk, kierunek „turystyka i rekreacja” w pewnym stopniu wpisuje się także w obszar nauk przyrodniczych, nauk humanistycznych, a także nauk społecznych – podejmując kwestie interakcji uczestników turystyki i rekreacji ze środowiskiem naturalnym, a także ich relacji z przedstawicielami innych kultur oraz społeczności.
Kształcenie na opisywanym tu kierunku spełnia założenia tzw. profilu ogólnoakademickiego. W związku z tym, absolwenci nabywają nie tylko specjalistyczne kompetencje istotne z punktu widzenia pracy zawodowej na różnych stanowiskach funkcjonujących w ramach branży turystyczno-rekreacyjnej (włączając w to także przygotowanie do pełnienia ról kierowniczych), ale jednocześnie poznają oraz doskonalą warsztat związany z planowaniem i realizacją badań o charakterze naukowym bądź aplikacyjnym dotyczących turystyki i rekreacji – w kwestii aktywności ludzi, funkcjonowania różnego typu organizacji, stosowania rozmaitych rozwiązań instytucjonalnych itp. Proponowane studia stwarzają zatem studentom możliwości znaczącego i wieloaspektowego rozwoju, poprawy swojej pozycji konkurencyjnej na rynku pracy, a przy tym otwierają możliwości późniejszego aplikowania do szkoły doktorskiej.
Studia na anonsowanym tu kierunku dają też opcje pewnego spersonalizowania swojej ścieżki kształcenia. Niezależnie bowiem od realizacji przedmiotów podstawowych, stanowiących swoisty kanon kształcenia i mających charakter obligatoryjny, studenci wybierają – zgodnie ze swoimi preferencjami, z dostępnego w danym roku akademickim zbioru – tzw. „specjalność zawodową”, „fakultet zawodowy”, „wykład monograficzny” oraz „seminarium magisterskie”, a także realizują „praktykę specjalnościową”. Wszystko to pozwala każdemu studentowi osiągnąć wysokiej jakości standard kształcenia, przy jednoczesnym współtworzeniu swojej indywidualnej i niepowtarzalnej „sylwetki absolwenta”.
Studia są finalizowane egzaminem magisterskim, który przyjmuje postać obrony pracy magisterskiej. Jego pozytywne rozstrzygnięcie prowadzi do uzyskania przez absolwenta tytułu zawodowego magistra.
- Szczegóły
Podobnie jak otaczający nas Świat podlega ciągłym zmianom tak i my staramy się modyfikować i dopasowywać konstrukcję naszego kierunku do Waszych potrzeb. W oparciu o doświadczenia naukowe i organizacyjne pracowników naszego Wydziału tworzymy studia dla osób zafascynowanych zróżnicowaniem Świata, doceniających wartość podróży a zarazem poszukujących wiedzy na temat roli aktywnego wypoczynku i ekonomicznego rozwoju turystyki czy rekreacji.
Nasz kierunek to doskonały wybór dla osób, które kochają odkrywać nowe miejsca i chcą się dzielić swoją pasję z innymi. Ucząc się na tym kierunku, zdobywasz wiedzę na temat zarządzania branżą turystyczną, prawa, psychologii, sztuki oraz organizacji wydarzeń, po prostu wraz z nami zgłębiasz całe spektrum procesów tworzących fascynujący, a przecież konieczny i obecny w życiu każdego z nas, fenomen zjawiska podróży i odpoczynku.
Zajęcia łączą teorię z praktyką, dając możliwość rozwijania umiejętności organizacyjnych, komunikacyjnych, technicznych…prowadząc do możliwości uzyskania licznych certyfikatów z zakresu np. wspinaczki skałkowej, pilatesu, tenisa ziemnego a nawet tańca towarzyskiego.
Spotkania z zatrudnionymi na naszym Wydziale naukowcami wprowadzą Was w świat ekonomiki turystyki, marketingu turystycznego, hotelarstwa, pokażą przeszłość oraz wyzwania jakie pojawiają się w turystyce i rekreacji. W trosce o przyszłość zapraszamy na kursy z zakresu ekologii, polityki turystycznej, zagrożeń i bezpieczeństwa, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle istotne. Dzięki wyjazdom zagranicznym, stażom, praktykom przedstawiamy naszym studentom realia branży turystycznej w Polsce i za granicą.
Nieustannie unowocześniane są także obiekty Uczelni: basen pływacki, stadion lekkoatletyczny, boiska do piłki plażowej i inne. Powstają nowe pracownie, pozyskujemy i udostępniamy nowoczesny sprzęt, dzięki któremu studiowanie kierunku Turystyka i Rekreacja staje się ciekawe nawet dla osób, które dopiero poszukują właściwej drogi.